Yazar, kendisi ile ilgili bilgi paylaşmamış.
En Çok Kullanılan 5 Programlama Dili

Dünyada yazılımcılara özel hazırlanan birçok anket sonuçlarına göre en popüler programlama dilleri belli oldu. Öyle ki geliştirilen anketlere katılım oranın bir hayli yüksek olması da dikkat çeken en önemli detaylar arasında yer alır. Yapılan birçok anketin sonucunda göre geçmişten bugüne dek yazılım sektöründe birbirinden farklı programlama, komut oluşturma ve işaretleme dilleri aktif olarak kullanıldı. Bu diller çeşitli özellikleri ile de birbirinden ayrılırken, her biri kullanıcılarına çok yeni olanaklar sunuyor. Peki dünyada ve Türkiye’ye en çok kullanılan programlama dilleri hangileridir? Merak edenler için işte ilk 5 listesi!

C++

Dünya çapında yazılımcıların en çok tercih ettiği yazılım dillerinden biri olan C++, bir diğer ismi ile de Object Oriented anlamına gelmektedir. Program sürekli olarak kendisini yenileyen ve güncelleyen bir yapıya sahip olduğundan kullanıcılarına yeni olanaklar ve imkanlar sunmaktadır. Özellikle de bir programlama dilinden yüksek performans bekleyenler için C++ ideal bir seçenek olacaktır. Bu dil ayrıca birçok oyunda, işletim sisteminde ve uygulamada da ana dil olarak kullanılmıştır. Bu nedenle de hala güncelliğini yitirmemiş ve aktiftir. C++ bilindiği gibi Amazon ve Google Chrome’un da temellerini oluşturuyor. Günümüzde robotik kodlama alanında da aktif bir şekilde kullanıldığını söylemek mümkündür.

PHP

PHP oldukça popüler bir programlama dilidir. Ancak son yıllarda yerini Python ve JavaScript almıştır. PHP’nin bilinen en önemli özelliği ise arka plandaki işlemleri, olayları düzenli bir şekilde kontrol edebiliyor olması. Yaptığı analizler sonucunda da ortaya sonuç çıkarmakta çok başarılı olmasıdır. Web tabanlı bir programlama dilidir. Günümüzde en çok basit blog sitelerinde, Facebook, Twitter, Wordpress ve Online oyunlar gibi sürekli olarak geliştirilmesi gereken platformlarda aktif olarak kullanılmıştır.

C#

Bu programlama dili bir diğer ismi ile de C Sharp olarak biliniyor. Genel olarak bakıldığında Java ile önemli benzerlikler taşıdığını söylemek mümkündür. C Sharp, sunucu ve gömülü sistemler için özel olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda da kurumsal müşteriler tarafından kullanılan çeşitli uygulamalarda da kullanılan bir programlama dilidir.

Python

Kullanımı en kolay ve hemen her alanda aktif kullanılabilen bir yazılım dilidir. Üst düzey bir program olduğundan genellikle yapay zekâ çalışmalarında aktif olarak kullanılıyor. Günümüzde Python gibi önemli bir programlama dilinin kullanıldığı diğer popüler alanlar ise Youtube, Instagram ve Pinterest olmuştur.

Bash / Shell

Bu yazılım dilinin en önemli özelliği işlemlerin tamamen otomatik bir şekilde gerçekleştiriliyor olmasıdır. Öyle ki bu nitelik yazılımcılar açısından da çok büyük bir avantaj olarak görülür. Mesela Bash / Shell ile günlük olarak belli zamanlarda tüm sistem dosyalarının kontrol edilmesi sağlanarak yedekler alınabilir.

En Çok Kullanılan 5 Programlama Dili başlıklı yazı Sevgi Çekiç tarafından 30 Mart 2020 Pazartesi, 16:20 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre