Erciyes Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi. [...]
Sosyal Medya Uzmanlarına Gerçekten İhtiyaç Var mı?

2020 yılına girmiş bulunmaktayız. Artık yediden yetmişe hepimizin cebinde bir akıllı telefon var. Ve tabii ki de o telefonların içinde sosyal medya uygulamaları... Özellikle son yıllarda Instagram olmak üzere, Facebook, Twitter, Whatsapp ve Youtube gibi birçok web tabanlı sosyal medya uygulaması hayatımıza son derece dahil olmuş durumda.

Instagram’ı ele alalım. Her gün onlarca fotoğraf çekiyor ve içlerinden ‘’En güzel’’ dediklerimizi takipçilerimize sunuyoruz. Takipçilerimiz fotoğraflarımızı beğenince ‘’Ben bu işi biliyorum.’’ diyoruz kendimize. Peki ya hesabımız bireysel bir hesap değil de işletme hesabıysa? Bu durumda da kendimiz bu işin altından kalkabilir miyiz?

Herkes sosyal medya uzmanı!

İşin aslına bakacak olursak; yalnızca fotoğrafı çekip, kimi zaman üzerine uygun efektleri vererek paylaşmak yetmez. Bir sosyal medya uzmanı, sizin yerinize fotoğraflarınızı profesyonel olarak çeker, düzenleme işlemlerini yapar. Kimi zaman ise fotoğraf değil tasarımlarını paylaşır. "E ben de zaten bunu yapabiliyorum. Telefonuma bir uygulama indirip tasarım yapabilirim." Tasarımcı, yalnızca sizin değil, birçok kişinin gözüne hoş gelebilecek tasarımlar üretir ve bunları uygun gün ve saatlerde, uygun tagler ve konum etiketleriyle paylaşır. Ayrıca hangisinin sponsorlu içerik olmasına da profesyonel bir gözle karar verir. Sosyal medya yöneticiniz bunların haricinde, takipçilerinizi ve sayfanıza olan erişim miktarını artırarak hesabınızın öne çıkmasını ve sizin hesabınızla benzerlik taşıyan hesaplardan ayırt edilmesini sağlar.

Kısacası sosyal medya hesaplarınızı devretmiş olduğunuz kişiler, hesabınızı ve bununla doğru orantılı olarak işletmenizi ya da şöhretinizi büyütmek için sizin adınıza çalışır. Bütün bunlar olurken; size kalan tek şey arkanıza yaslanıp keyif kahvenizi yudumlamak ve işletmenizin büyümesini keyifle izlemektir.

Ancak günümüzde cebinde akıllı telefon olan herkes kendisini sosyal medya uzmanı olarak tanımlıyor. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızı devredeceğiniz kişileri seçmeden önce iyi bir araştırma yapmanız ve işi tecrübe sahibi, aynı zamanda da güvenilir ellere teslim etmeniz gerekir. Keza bu kısmı atlayacak olursanız; maalesef işler her şeyin öncesindeki halinden daha kötü bir noktaya doğru hız kesmeden ilerleyecektir.

Bu noktada bir sosyal medya yönetimine ihtiyacınız var mı? Umarım cevabınızı bulabilirsiniz…

Sosyal Medya Uzmanlarına Gerçekten İhtiyaç Var mı? başlıklı yazı Umut Köse tarafından 14 Mart 2020 Cumartesi, 21:03 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre