Erciyes Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi. [...]
Facebook Halen Geçerli mi?

Facebook… Sosyal medya kavramının ortaya çıkışı olarak kabul edebileceğimiz bir web sitesi belki de. İlk olarak genç yaştaki insanların kullanmaya başladığı, ardından 40 yaş üstü insanların adeta ele geçirdiği mecra diyebiliriz Facebook için. Peki; Facebook halen daha geçerliliğini koruyor mu?

Image title

Mark Zuckerberg isimli bir Harvard öğrencisi tarafından 4 Şubat 2004 tarihinde Facebook isimli bir web sitesi hazırlandı. Bu web sitesi ömrünün ilk başlarında Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Web sitesinin ne denli ilgi çektiğini gören Zuckerberg, Facebook’ u tüm dünyanın kullanımına açma kararı aldı. Bu platformda insanlar fikirlerini özgürce beyan edebiliyor, dostlarını ve dahi eski dostlarını bulabiliyor, bütün bunların yanı sıra; birçok insan için de bir iş kapısı açmıştı. Facebook’ un popülerliği günden güne artıyordu. Ta ki Twitter ve Instagram kurulana kadar.

İlk olarak Twitter’ ın kurulmasıyla insanlar Facebook’ dan yavaş yavaş ayrılmaya başladı. Ardından ise Instagram sosyal medya kavramını tek başına sırtlandı. Facebook popülerliğini yarı yarıya kaybetmişken, Twitch birçok ülkeden yayıncılar ile problemler yaşamaya başladı ve bunun sonucunda Facebook kendi yayın platformunu kurma kararı aldı. Birçok popüler yayıncının Facebook platformuna geçmesiyle, genç bireyler kapatmış olduğu Facebook hesaplarını tekrar açtı, birçoğu ise yeni hesaplarını açarak tekrar Facebook’a geçiş yapmış oldu.

Güçlü bir başlangıç, duraklama, düşüş ve sonrasında yeniden yükseliş dönemi… Şunu anlamış olduk ki, Facebook’un hayatı asla son bulmayacak.

Facebook Halen Geçerli mi? başlıklı yazı Umut Köse tarafından 28 Mart 2020 Cumartesi, 16:57 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre